شنبه تا چهارشنبه از ساعت 08:00 تا 17:00

پنجشنبه از ساعت 08:00 تا 12:00

تماس بگیرید : 09124609725

تیرچه پیش تنیده ایران

همه اطلاعات را درباره تیرچه پیش تنیده در این مقاله برای شما عزیزان جمع آوری کرده ایم.

استاندارد تیرچه پیش تنیده ایران - نشان تیرچه پیش تنیده ایران

تیرچه پیش تنیده

تیرچه پیش تنیده بتنی یک مقطع تیT شکل بتنی است که بتن آن توسط کابل (وایر) های مخصوص تحت تنش فشاری قرار گرفته است و بهترین جایگزین برای تیرچه های خرپایی و تیرچه فندوله ای و تیرچه پاشنه بتنی و همچنین تیرچه کرومیت می باشد. تیرچه های پیش تنیده تولیدی تیرچه پیش تنیده ایران مطابق با استاندارد ملی تولید می شود و گواهی استاندارد از سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران دارد. باید بدانید که تیرچه‌ پیش‌ تنیده یک محصول جدید در صنعت معماری بوده که هنوز به اندازه‌ی کافی مورد توجه قرار نگرفته. در مطالب این صفحه ما هر آنچه از تیرچه‌ پیش‌ تنیده باید بدانید را جمع‌آوری کردیم و امیدواریم از مطالب زیر استفاده کنید.

اصلا تیرچه پیش تنیده یعنی چه؟

در مورد تیرچه های پیش تنیده چه می دانید؟ تیرچه پیش تنیده یک نوع عضو سازه ای است که همانطور که از نامش مشخص است مراحل ساخت پیش از اجرا دارد. ساخت این تیرچه در کارخانه های مجهز انجام می شود. این تکنولوژی در ساخت تیرچه سبب شد که ساخت پروژه های بزرگ با سرعت عمل و کیفیت بیشتری صورت بگیرد. به همین علت با استقبال زیادی در سطح جهانی مواجه شد. پیش تنیده به این معناست که قبل از بتن ریزی، کابل ها و سیم های مخصوص داخل تیرچه با روش مخصوص کشیده می شوند؛ بعد از بتن ریزی و گیرش بتن، کابل ها آزاد می شوند. ابتدا برای آشنایی بیشتر به بررسی مفهوم پیش تنیدگی می پردازیم.

ساخت تیرچه پیش تنیده

اولین مطلبی که باید درباره‌ی این تیرچه بدانید ساخت این تیرچه است. تیرچه پیش‌ تنیده از ترکیب فولاد و بتن ساخته می‌شود و مقاومت و استحکام نسبتا خوبی دارد به همین دلیل ساختمان‌هایی که در ساختشان از تیرچه‌ پیش‌ تنیده استفاده شده عمر مفید بالاتری نسبت به بقیه‌ی ساختمان‌ها دارند‌. همانطور که گفته شد، ساخت تیرچه پیش تنیده، مراحل خاص ساخت قبل از اجرا دارد. بدین صورت که در تیرچه های پیش تنیده از سیم ها و مفتول هایی استفاده می شود که مقاومت آنها بالای ۱۷۵۰ تا ۱۹۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع است. بتن مصرفی در این نوع تیرچه ها نیز از نوع C35 است. قبل از مرحله ی بتن ریزی تیرچه، مفتول ها را با جک هایی خاص، تحت کشش معین و مشخص قرار می دهند. بعد از وارد کردن کشش، بتن ریخته می شود. سپس بتن که به مقاومت و گیرش لازم رسید، مفتول ها را آزاد می کنند. با این کار در بتن تیرچه، نوعی تنش فشاری بوجود می آید.
استاندارد تیرچه پیش تنیده ایران - نشان تیرچه پیش تنیده ایران

انواع تیرچه پیش‌ تنیده

تیرچه پیش‌ تنیده در دو نوع ساده و قلابدار ساخته می‌شود که نوع ساده‌ی آن در قسمت بالایی دو حلقه‌ی طلایی رنگ دارد که این حلقه‌ها برای راحتی در جابه‌جایی ساخته شده، همچنين تیرچه قلابدار در زمان نصب به وسیله‌ی قلاب‌ها در تیر اصلی نصب می‌شود و به مهارکننده نیازی ندارد.

معرفی تیرچه پیش تنیده قلاب دار

تیرچه های پیش تنیده از مقاومت بالایی در مقابل پیش تنیدگی برخوردار هستند. استفاده از بتن و فولاد در ساختار آن ها باعث می شود که سازه ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار شوند. وجود این مقاومت مطلوب باعث می شود که این نوع تیرچه ها جایگزین مناسبی برای تیرچه های خرپایی به شمار می روند. معمولا از تیرچه های پیش تنیده قلاب دار استاندارد در دهانه ۵/۶ متری استفاده می شود. این نوع تیرچه که به شکل T انگلیسی ساخته می شوند بیشتر در سقف ها استفاده می شوند. بیشترین کاربرد تیرچه های پیش تنیده قلاب دار را در اماکنی نظیر دال های کف، بیمارستان ها و مراکز درمانی، پارگینگ ها، استادیوم های ورزشی و سالن های همایش، ساختمان های تجاری، ساختمان های مسکونی، ساختمان های شهر داری، برج های مرتفع، مراکز آموزشی و ….. مورد استفاده قرار می گیرد نکته: توجه داشته باشید که یک تیرچه پیش تنیده قلاب دار نباید وزنی کمتر از ۲۸ کیلو در هر متر طول داشته باشد. نکته: تیرچه پیش تنیده قلاب دار باید دارای گواهینامه استاندارد باشد.

ظاهر تیرچه‌ پیش‌ تنیده

سطح تیرچه‌ پیش‌ تنیده صاف نیست و این تیرچه سطح مقطع تی شکل دارد و اگر می‌خواهید بدانید چه تعداد میلگرد در این تیرچه استفاده شده کافیست به ابتدا یا انتهای این تیرچه نگاهی بیندازید!
استاندارد تیرچه پیش تنیده ایران - نشان تیرچه پیش تنیده ایران

اندازه‌ی تیرچه‌های پیش‌ تنیده

بعد از مقاومت و استحکام بالا، این تیرچه ویژگی مهم دیگری هم دارد و این ویژگی طول تیرچه است. این تیرچه در اندازه‌های ۸ تا ۱۲ متر ساخته می‌شود و وزن و حجم این تیرچه کم‌تر از تیرچه‌های قدیمی است. در نهایت استحکام مناسب و وزن کم این تیرچه باعث می‌شود ساختمان‌هایی که از این تیرچه استفاده می‌کنند در برابر خطراتی مثل زلزله مقاوم‌تر باشند. وزن تیرچه پیش تنیده: تیرچه پیش تنیده در حالت استاندارد می‌بایست بزرگتر مساوی ۲۸ کیلوگرم در هر متر طول باشد ، علت وزن بالای تیرچه پیش تنیده نسبت به سایر تیرچه ها این است که تیرچه پیش تنیده در مقطع خود تماماً بتن دارد . بعضا این اشتباه به وجود می‌آید که تیرچه پیش تنیده وزن سقف را سنگین می نماید در صورتیکه این دیدگاه کاملاً غلط است و اتفاقا برعکس تیرچه پیش تنیده باعث سبک سازی سقف نیز میشود . محاسبات نشان می‌دهد اگر در یک سقف از تیرچه پیش تنیده استفاده شود در هر متر مربع تقریبا ۷ الی ۹ کیلوگرم وزن سقف کاهش پیدا می‌کند .
استاندارد تیرچه پیش تنیده ایران - نشان تیرچه پیش تنیده ایران

روش اجرای تیرچه پیش تنیده

اجرای سقف با استفاده از تیرچه پیش تنیده صنعتی مشابه اجرای سقف با استفاده از تیرچه های خرپایی است که اکثر پیمانکاران با آن آشنایی دارند.جهت اجرای سقف با تیرچه های پیش تنیده صنعتی ۱۵cm از کل مقطع بتنی تیرچه از هر طرف وارد تیر می شود و بلوک های پر کننده بین تیرچه ها قرار گرفتند آرماتور اودکا را بر روی تیرچه ها و تیر انداخته و میلگرد حرارتی بر روی سقف بسته شده و بتن ریزی انجام می شود.به جهت محاسبه تیرچه بصورت دو سر مفصل نیازی به استفاده از آرماتور ممان منفی نمی باشد همچنین میلگرد اودکا از نظر محاسباتی الزامی ندارد اما به علت اینکه امکان عدم کیفیت بتن درجا ریز سقف وجود دارد بهتر است استفاده شود. وزن تیرچه های پیش تنیده در زمان نصب در محل خود نسبت به تیرچه های خرپایی بیشتر است به همین علت توصیه می شود جهت نصب تیرچه پیش تنیده از جرثقیل استفاده شود. لازم به توضیح است علت بالاتر بودن وزن تیرچه پیش تنیده این است که مقداری از بتن ی که در تیرچه فندوله ای بعد از نصب و به صورت درجاریز ریخته می شود، در تیرچه پیش تنیده قبلا در کارخانه ریخته شده و بدیهی است که کیفیت بتن ریخته شده در کارخانه بسیار بالا تر از بتن درجا ریز کارگاهی است و همچنین به علت بتن بیشتر موجود در تیرچه پیش تنیده مقدار قابل توجه یک متر مکعب بتن در هر دویست متر مربع از سقف (نسبت به تیرچه فندوله ای و یا تیرچه کرومیت) در مصرف بتن صرفه جویی می شود که هزینه بتن صرفه جویی شده می توان هزینه جرثقیل را پوشش دهد . در واقع علت سنگین تر بودن تیرچه پیش تنیده در هنگام نصب بتن اضافه تر آن است و خود این بتن هزینه بیشتر نصب را پوشش می دهد.

روش‌های تولید تیرچه پیش تنیده

روش‌های تولید تیرچه پیش تنیده با استفاده از سیستم اکسترودر و قالب می باشد. ۱- با استفاده از سیستم اکسترودر در این روش که تنها روش اصولی ساخت تیرچه پیش تنیده می باشد و با دستگاه های اروپایی قابل انجام است بتن نان اسلامپ روی خط ویبره شده و کاملا متراکم گشته و سپس با بخار و حرارت فرآودی میشود در دستگاه های چینی سیستم فراوری با حرارت دیده نشده و این امر موجب پایین آمدن کیفیت و زمان تولید میشود.به همین علت به هیچ عنوان استفاده از دستگاه چینی پیشنهاد نمیگردد . در صورت استفاده از دستگاه های چینی تولید کننده در اخذ گواهی استاندارد نیز در ایران به مشکل بر میخورد. ۲- با استفاده از قالب این روش تقریبا ۱۰ سال است که منسوخ شده به علت مشکلات فراوانی که در تیرچه پیش تنیده تولیدی به وجود می اید از جمله ترک خوردن و سوراخ دار بودن بتن تیرچه پیش تنیده و مقاومت بسیار پایین که به علت استفاده از بتن روان به وجود می آید و امکان استفاده از بتن بدون اسلامپ به علت وجود قالب نیست . در این روش هم امکان اخذ پروانه استاندارد در ایران وجود ندارد

کیفیت تیرچه نکته‌ای مهم برای خریداران

تیرچه‌ی پیش‌ تنیده در کارخانه‌های بزرگ به‌ صورت انبوه ساخته می‌شود و اگر این محصول سطح صاف و صیقلی داشت مسلما بی‌ کیفیت است زیرا درون این نوع تیرچه حفره‌هایی وجود دارد که به دلیل روش تولید نامعتبر این حفره‌ها در آینده به سازه‌ی اصلی آسیب وارد می‌کنند. در کارخانه‌ها این تیرچه بعد از تولید برای گرفتن مجوز خروج تحت آزمایش قرار می‌گیرد و تنها عامل دریافت مجوز خروج، ساخت این محصول مطابق با استانداردهای بین‌ المللی است به همین دلیل اگر شما برای ساخت و ساز از این تیرچه استفاده می‌کنید مطمئن باشید کیفیت نهایی ساختمان شما برابر با المان های جهانی است.

مزایا تیرچه پیش تنیده

 • مقاومت بسیار بالا ، کنترل تغییر شکل و حذف ترک ها با توجه به تحت فشار بودن تمام مقطع تیرچه
 • استفاده از ترکیب فولاد و بتن با مقاومت بالا (حداقل C35)
 • کاهش استفاده از داربست و یا شمع بندی در زیر تیرچه ها تا ۴۰ درصد
 • کنترل مستمر کیفیت (با توجه به حساسیت فرآیند تولید) در سطح تولید کاملا صنعتی بوسیله دستگاه های کاملا اتوماتیک ، حذف بتن ریزی به صورت دستی و پروسه جوشکاری از فرآیند تولید تیرچه
 • با توجه به تحت فشار بودن تمام مقطع تیرچه توسط وایرهای کشیده شده مقطع قبل از بارگذاری تست کامل می شود.
 • کاهش مصرف بتن درجا ریز سقف، در محل تیرچه ها درصد به علت بتن ریزی جان تیرچه ها در خط تولید
 • فراوری با بخار تیرچه ها برای رسیدن سریع و مناسب به مقاومت های بالا
 • افزایش انتخاب در معماری با توجه به توانایی طراحی جهت افزایش طول دهانه ها ، حذف ستون ، افزایش پارکینگ و… در این نوع تیرچه ها نسبت به تیرچه خرپایی و یا تیرچه پاشنه بتنی و یا تیرچه کرومیت و یا تیرچه پاشنه فندوله
مزایا تیرچه پیش تنیده
 • تیرچه‌ پیش‌ تنیده سرعت اجرای یک سازه را افزایش می‌دهد.
 • برای اجرای آن نیازی به داربست نبوده و همین مورد باعث پایین آمدن هزینه هم می‌شود.

عملکرد تیرچه پیش تنیده در ساختمان

همانطور که در ابتدای مطالب این صفحه نیز گفته شد تیرچه های پیش تنیده جایگزین بسیار مناسبی برای تیرچه های خرپایی پاشنه بتنی هستند و تیرچه ها وظیفه دارند بارهای وارده به سقف را به تیرهای اصلی منتقل کنند. جالب است بدانید در سازه های بتن آرمه تیرچه ها بهصورت یک تیر ترک خورده طراحی و اجرا میشوند و جهت ایجاد این تیرچه فراهم نمودن حداقل سه سانتیمتر پوشش بتنی ضروری است این در حالی است که خود تیرچه ی خرپایی پاشنه بتنی، ضخامتی حدود ۴ سانتیمتر دارد بنابراین پوشش سه سانتیمتری برای این تیرچه مناسب نبوده و این مورد تنها یکی از مشکلات استفاده از این نوع تیرچه ها است. اما ناگفته نماند با پیشرفت روزانه ی تکنولوژی و با افزایش میزان آگاهی طراحان و مهندسان، استفاده از محصولات جدید بیشتر در دستور کار قرار گرفته و امروزه تیرچه های پیش تنیده نیز کاربرد بالاتری نسبت به سایر تیرچه ها دارند. همانطور که در ابتدای مطالب این صفحه نیز گفته شد تیرچه های پیش تنیده جایگزین بسیار مناسبی برای تیرچه های خرپایی پاشنه بتنی هستند و تیرچه ها وظیفه دارند بارهای وارده به سقف را به تیرهای اصلی منتقل کنند. جالب است بدانید در سازه های بتن آرمه تیرچه ها بهصورت یک تیر ترک خورده طراحی و اجرا میشوند و جهت ایجاد این تیرچه فراهم نمودن حداقل سه سانتیمتر پوشش بتنی ضروری است این در حالی است که خود تیرچه ی خرپایی پاشنه بتنی، ضخامتی حدود ۴ سانتیمتر دارد بنابراین پوشش سه سانتیمتری برای این تیرچه مناسب نبوده و این مورد تنها یکی از مشکلات استفاده از این نوع تیرچه ها است. اما ناگفته نماند با پیشرفت روزانه ی تکنولوژی و با افزایش میزان آگاهی طراحان و مهندسان، استفاده از محصولات جدید بیشتر در دستور کار قرار گرفته و امروزه تیرچه های پیش تنیده نیز کاربرد بالاتری نسبت به سایر تیرچه ها دارند.

تیرچه پیش تنیده ایران

تیرچه پیش تنیده ایران (بتن پیش تنیده آتی بام ایرانیان) در راستای تولید قطعات بتنی پیش تنیده صنعتی فعالیت خود را در زمینه تولید دال پیش تنیده صنعتی و تیرچه پیش تنیده صنعتی آغاز نموده و هم اکنون مفتخریم که علاوه بر ارسال محصولات به تمام نقاط کشور توفیق صادرات تولیدات این شرکت به کشورهای همسایه را نیز داشته باشیم. با توجه به سابقه طولانی مدت و وجود آزمایشگاه پیش رفته برای اندازه گیری مقاومت خمشی و فشاری محصولات بتنی و تولید محصول درجه یک برای هم میهنان عزیز به خود می بالیم که اولین و بزرگترین تولید کننده این نوع تیرچه پیش تنیده صنعتی و دال پیش تنیده صنعتی در کل ایران عزیزمان هستیم. پیشرفت استفاده از محصولات پیش تنیده صنعتی به علت مقاومت بالا و صرفه اقتصادی این امکان را برای ما ایجاد کرد تا نظر تمامی مهندسین سازه و ارگانهای عمرانی را به خود جلب نماییم و با اخذ گواهی استاندارد از سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان برترین تولیدکننده تیرچه پیش تنیده صنعتی و دال پیش تنیده صنعتی در کشور به شما خدمت نماییم. تیرچه پیش تنیده ایران کلیه ضوابط لازم برای تولید تیرچه استاندارد را دارا بوده و با راه اندازی آزمایشگاه کنترل کیفیت تیرچه صنعتی مستقر در کارخانه موفق به اخذ گواهی استاندارد با کد ۱۰رقمی ۷۹۷۳۷۸۹۹۷۸ گشته است

چرا باید تیرچه پیش تنیده ایران را فقط با این نشان خریداری کرد?

استاندارد تیرچه پیش تنیده ایران - نشان تیرچه پیش تنیده ایران
استاندارد تیرچه پیش تنیده ایران - نشان تیرچه پیش تنیده ایران
با توجه به پیدایش شرکت ها و کارگاه های متفرقه و سو استفاده آنها از نام تیرچه پیش تنیده ایران و انتخاب اسامی مشابه به جهت گمراه کردن خریدارن بر آن شدیم تا لوگو ( نشان ) برای تیرچه های تولیدی خود در نظر بگیریم . از این به بعد تیرچه های ارسالی شرکت تیرچه پیش تنیده ایران با این نشان ارسال میشود و اگر تیرچه ای فاقد این نشان بود مربوط به شرکت تیرچه پیش تنیده ایران (آتی بام ایرانیان) نمی باشد. لذا خواهشمندیم در هنگام خرید حتما به درج این علامت بر روی تیرچه ها اطمینان حاصل کنید لازم به ذکر است این علامت نشان دهنده این است که این تیرچه در شرکت تیرچه پیش تنیده ایران تولید گشته است یعنی :
۱ – با بخار فراوری شده است نه سیستم های منسوخ شده مانند گرمایش از کف.

۲ – با دستگاه اکسترودر با تکنولوژی ۲۰۱۷ آلمان تولید شده نه دستگاه های قدیمی با عمری نزدیک نیم قرن.
۳ – دارای نشان استاندارد و کد ده رقمی ۷۹۷۳۷۸۹۹۷۸ از سازمان ملی استاندارد میباشد .
۴- دارای قلاب به صورت زیگ زاگ و وصل شده به وایر های پایینی می باشد ( اطلاعات تکمیلی در اینجا).
۵- کنترل کیفیت بر روی تمامی اجزا تشکیل دهنده شامل وایرها و شن ماسه و بتن و … انجام شده است.
۶- کنترل کیفیت بر روی محصول نهایی شامل مقاومت فشاری بتن و مقاومت خمشی انجام شده است ۷- تیرچه های تولیدی دارای شناسنامه می باشند.
۸- دفترچه محاسباتی مربوط به خود شرکت می باشد نه کپی از شرکت های دیگر و قابل دفاع در هر سازمان و ارگانی توسط تیم فنی شرکت تیرچه پیش تنیده ایران است .
۹- پشتیبانی فنی و اجرایی توسط تیم متخصص وجود دارد .
۱۰ – مسئولیت ناشی از عدم کیفیت (احتمالی) به عهده این شرکت است.

تائیدیه ها و استاندارد ها

این شرکت موفق به اخذ گواهی استاندارد ملی با کد ده رقمی ۷۹۷۳۷۸۹۹۷۸ و تاییدیه کانون مهندسین استان البرز و همچنین تاییدیه سازمان عمران و شهر سازی شهر های جدید (پرند ، پردیس ، اندیشه ، هشتگرد و…..) و تاییدیه نظام مهندسی های استان های مختلف کشور گردیده است تا رضایت شما را در اطمینان به کیفیت محصول بدست آورد. اسنفاده تیرچه پیش تنیده صنعتی ایران در این مجموعه شهر های جدید خود گواه این موضوع می باشد. لازم به ذکر است بخشی از پروژه های انجام شده و تصاویر آن ها را می توانید در قسمت پروژه های انجام شده مشاهده نمایید. توجه داشته باشید که در حال حاضر تنها تولید کننده تیرچه پیش تنیده صنعتی استاندارد با لبه های ۴ سانتی که مناسب برای استفاده با فوم های سقفی موجود در بازار هستند، تیرچه پیش تنیده ایران می باشد. متاسفانه برخی از افراد سود جو اقدام به راه اندازی وب سایت و استفاده از اسامی مشابه و حتی سواستفاده از نام مدیران این شرکت (به عنوان مثال نام مهندس سربلند) اقدام به معرفی خود به عنوان تولید کننده نموده اند در صورتی که هویت واقعی آنان دلالی و واسطه گری و یا تولید تیرچه پیش تنیده به صورت کارگاهی نه کارخانه ای و غیر استاندارد می باشد، که بر طبق آیین نامه های ساختمانی و مصوبات نظام مهندسی و شهرداری ها فقط استفاده از تیرچه پیش تنیده با تاییدیه استاندارد مجاز می باشد. لازم به ذکر است طبق آیین نامه ۳۱۸ و مبحث نهم ساختمان تیرچه پیش تنیده میبایست با سیستم بخار عمل آوری شود نه اینکه از گرمایش از کف و سایر سیستم های منسوخ شده استفاده گردد. تیرچه پیش تنیده ایران (بتن پیش تنیده آتی بام ایرانیان) از سیستم بخار و با فن آوری روز اروپا اقدام به عمل اوری و تولید تیرچه های پیش تنیده مینماید. شما عزیزان حتما قبل از خرید قطعات پیش تنیده نحوه عمل اوری بتن را از فروشنده سوال نمایید و در صورت لزوم با بازدید از وجود سیستم بخار مناسب اطمینان حاصل کنید. نحوه استعلام گواهی استاندارد را در پایین صفحه مشاهده نمایید. دقت نمایید این شرکت در خصوص نام های مشابه که توسط برخی افراد سودجو مورد استفاده قرار می گیرد هیچگونه مسولیتی ندارد. شما عزیزان در هنگام خرید گواهی استاندارد ارائه شده را با گواهی زیر مطابقت دهید. و یا در صورت لزوم با شماره های دفتر فروش تماس بگیرید.
پروانه استاندارد تیرچه پیش تنیده ایران
(بتن پیش تنیده آتی بام ایرانیان)
استاندارد تیرچه پیش تنیده ایران - نشان تیرچه پیش تنیده ایران

حمل و نقل و انبار کردن

جهت حمل تیرچه های بتنی پیش تنیده صنعتی باید دقت شود تا در تمامی مراحل حمل و نصب تیرچه ها به صورتی که قرار است نصب شود قرار داشته باشد زیرا در صورتی که به حالت برعکس قرار گیرد به علت اضافه شدن تنش فشاری ناشی از لنگر خمشی حاصل از وزن تیرچه به تنش فشاری ناشی از نیروی پیش تنیدگی، مقطع ترک می خورد .همچنین جهت تخلیه و انبار کردن تیرچه ها پیشنهاد می شود همانند شکل زیر عمل شود .

نگهداری تیرچه

تیرچه‌ پیش‌ تنیده طول بلندی دارد و باید چه در محل ساخت و چه در کارخانه به روش درست نگهداری شود تا دچار آسیب نشود. این تیرچه‌ها باید به‌ صورت لایه‌ لایه چیده شوند و پل‌هایی در فاصله‌های یک اندازه در بین لایه‌های تیرچه قرار بگیرد.

استاندارد تیرچه پیش تنیده ایران - نشان تیرچه پیش تنیده ایران

هزینه‌ی تیرچه پیش‌ تنیده

متراژ و تعداد میلگردی که در تیرچه‌ی پیش‌ تنیده استفاده شده هزینه‌ی تیرچه را مشخص می‌کند. جالب است بدانید مواد اولیه و روش تولید این محصول برای کارخانه‌ها معمولا بسیار گران تمام می‌شود اما برای صاحبان پروژه‌های بزرگ ساخت و ساز، این محصول یک محصول کاملا به‌صرفه محسوب می‌شود. برای اطلاع از قیمت تیرچه پیش تنیده با شماره ما تماس بگیرید: 02632736958

طرح و محاسبات

تیرچه پیش تنیده ایران - محاسبات تیرچه پیش تنیده تیرچه پیش تنیده ایران - محاسبات تیرچه پیش تنیده تیرچه پیش تنیده ایران - محاسبات تیرچه پیش تنیده تیرچه پیش تنیده ایران - محاسبات تیرچه پیش تنیده تیرچه پیش تنیده ایران - محاسبات تیرچه پیش تنیده تیرچه پیش تنیده ایران - محاسبات تیرچه پیش تنیده تیرچه پیش تنیده ایران - محاسبات تیرچه پیش تنیده تیرچه پیش تنیده ایران - محاسبات تیرچه پیش تنیده تیرچه پیش تنیده ایران - محاسبات تیرچه پیش تنیده

تیرچه پیش تنیده و تحلیل آن در بازار ایران

در سالهای اخیر سازمان نظام مهندسی و اداره استاندارد در اقدامی کنترلی استفاده از تیرچه های خرپایی با پاشنه فندوله را ممنوع کرده اند و تنها تیرچه های خرپایی با پاشنه بتنی مجاز به استفاده می باشند.و این در حالی است که استفاده از تیرچه های خرپایی با پاشنه فندوله ای بیش از سی سال است که در کشور ما معمول بوده و بیش از نود درصد ساخت و سازها با تیرچه ای صورت گرفته که در حال حاضر استفاده از آن ممنوع می باشد. توضیح اینکه تیرچه به عنوان یک بخش باربر و سازه ای در اسکلت ساختمان نقش انتقال بار سقف به تیرهای اصلی را دارد و به عنوان یک عضو سازه ای بتن آرمه به صورت یک تیر با بتن ترک خورده طراحی می شود که در این شرایط حداقل ۳ سانتی متر کاور بتنی نیاز دارد و این درحالی است که ضخامت کل پاشنه بتنی تیرچه های خرپایی پاشنه بتنی تنها چهار سانتی متر است و امکان وجود کاور ۳ سانتی متری برای آنها وجود ندارد . این تنها یکی از مشکلات تیرچه های خرپایی است و توضیح تمامی موارد از حوصله این بخش خارج می باشد. به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور در صورت وجود جایگزین مناسب برای تیرچه های خرپایی استفاده از این نوع تیرچه ها محدود شده و یا بطور کلی ممنوع شود. یکی از بهترین جایگزین ها برای تمامی مقاطع بتن آرمه قطعات بتنی پیش تنیده می باشد.که در ادامه به توضیح برخی از مزایایی آن می پردازیم. تاریخچه استفاده از بتن پیش تنیده به دهه ۱۹۶۰میلادی بر می گردد و در شصت سال گذشته بسیار مورد استقبال مهندسین قرار گرفته و از نظر طراحی و ساخت پیشرفت های بسیاری صورت گرفته است. در طراحی سازه های بتن آرمه و به خصوص در طراحی تیرهای بتن آرمه در قسمت هایی که مقطع بتنی به کشش می افتد به علت اینکه بتن در تحمل نیروهای کششی بسیار ضعیف است این مشکل با اضافه کردن آرماتور به مقطع بتنی مرتقع می شود و بتن ناحیه کششی مقطع تنها نقش پوشش آماتور را دارد و در طراحی از نقش مقاومتی آن به علت ناچیز بودن مقاومت کششی صرف نظر می شود در این مقطع بیش از نیمی از بتن استفاده شده در ساخت تنها پوشش میلگرد بوده و بار اضافه زیادی به ساختمان تحمیل می کند.همین امر مهندسین را بر آن داشت تا مقاطع بتنی را از قبل تحت فشار قرار دهند و مقدار فشار وارده طوری طراحی می شود که نیروی وارده به سازه ، دیگر مقطع بتنی را تحت کشش قرار نمی دهد و تنها فشار اعمال شده قبلی را خنثی می کنند. این نوع طراحی علاوه بر بالا بردن کیفیت بتن ، به میزان قابل توجهی از مصرف فولاد و بتن مقطع را کاهش می دهد و یکی از معدود نوآوری های سازه ای است که علاوه بر بالا بردن چشم گیر کیفیت ، قیمت تمام شده سازه را نیز کاهش می دهد. از این سیستم سازه ای در موارد متعدد ی در کشور ما در حال حاضر استفاده می شود ، که یکی از شاخص ترین پروژه های اجرا شده با این سیستم بزرگراه طبقاتی صدر در شمال تهران می باشد. جایگزینی سقف های پیش تنیده به جای سقف های تیرچه بلوک قطعاَ می تواند کیفیت ساخت سازه را در کشور ما افزایش دهد. ولی دو مشکل بر سر راه این تغییر وجود دارد ، یکی اینکه به نسبت سیستم سقف تیرچه بلوک اجرای سقف های پیش تنیده نیاز به قالب بندی بسیارزیاد و پرهزینه ای دارد. دیگر اینکه مقاطع بتنی پیش تنیده به علت اینکه بتن آنها تحت فشار قرار می گیرد ، نیاز به بتن با مقاومت بالا دارند. که متاسفانه در حال حاضر، توان تولید کنندگان بتن در حدی نیست که بتواند در حجم بالا بتن با مقاومت بالا را در محل ساخت ساختمان تحویل دهند. با توجه به تمامی موارد ذکر شده در بالا به نظر می رسد بهترین را ه حل برای بالا بردن کیفیت سقف ها و کاهش هزینه های ساخت و عدم تغییر عمده در عملیات اجرایی در محل پروژه ، ساخت تیرچه با استفاده از بتن پیش تنیده می باشد.که علاوه بر اینکه سیستم رایج سقف و طراحی سازه ها را تغییر نمی دهد به میزان بسیار زیادی کیفیت تیرچه را تغییر داده و نیاز به تیم اجرایی خاصی ندارد ، و همان پیمانکاری که تا به حال سقف تیرچه بلوک را با تیرچه خرپایی اجرا می نمود حال می تواند همان سقف را با تیرچه پیش تنیده اجرا کند. با این روش از مشکلات عدیده تیرچه های خرپایی رها شده ایم ، سرمایه گذار بخش مسکن به علت اینکه هزینه های ساختش به میزان قابل توجهی کاهش می یابد از آن استقبال می کند ، و طراحان و پیمانکاران نیز درگیر طراحی و اجرای سیستم جدید ی نشده و با روشی که قبلا با آن آشنا بوده اند کار می کنند

ضرورت استفاده از تیرچه پیش تنیده

امروزه با وجود مشکلات به وجود آمده از مقاطع بتنی، استفاده از قطعات بتنی پیش تنیده مانند بتن پیش تنیده که به صورت پیش ساخته بوده و در کارخانه نیز تولید میشود مناسب ترین جایگزین برای بتن آرمه است. استفاده از بتن پیش تنیده حدود ۵۰ سال قبل در کشورهای پیشرفته به تدریج آغاز شد و بعد از مدتی این تکنولوژی به کشورهای پیشرفته دیگر نیز راه پیدا کرد و هم اکنون نیز تکنولوژی پیش تنیده مورد استقبال بسیاری از مهندسان میباشد. جالب است بدانید عملکرد ضعیف بتن در تحمل نیروهای کششی همواره در طراحی سازه های بتن آرمه وجود داشته و برای رفع این مورد همواره تعدادی میلگرد به بتن اضافه میشود و این موضوع برای طراحی تیرهای بتنی ضروری است. حال میتوان گفت میزان بتنی که در قسمت کششی مقطع تیر بتن آرمه قرار دارد هیچ نوع عملکردی نداشته و تنها، نقش پوششی دارد. در نهایت میتوان گفت بیش از نیمی از بتنی که در ساخت بتن تیرهای آرمه مصرف میشود عملکرد سازهای ندارد و تنها جهت پوشش میلگردها است. از طرفی استفاده ی این حجم از بتن نه تنها وزن کلی ساختمان را افزایش میدهد بلکه افزایش هزینه ها را نیز در پی دارد به همین دلیل برای رفع مصرف بیش از حد بتن، کاهش وزن ساختمان، و پایین آوردن میزان هزینه ها طراحان و مهندسان، تیرچه ی پیش تنیده را طراحی کردند که هنگامی که این تیرچه در سقف ساختمان قرار گرفت مقاطع بتنی دچار کشش نشوند و به بتن آسیبی وارد نشود که در این صورت با وجود نیروهای کششی، ترک خوردگی و شکست روی سطح بتن ایجاد نخواهد شد.

اجرای درست الزامات آیین نامه ای ازقبیل:

 • دارای مقطع استاندارد و رعایت کامل ابعاد مورد نظر آیین نامه ها
 • دارای خیز منفی حاصل از تحت فشار بودن تمام مقطع
 • دارای ضخامت جان و عدم امکان کاهش این فاصله بین بلوکهای پر کننده (سفال یا یونولیت) به هر طریق ممکن
 • صرفه اقتصادی بسیار مناسب نسبت به تیرچه خرپایی و یا تیرچه پاشنه بتنی و یا تیرچه کرومیت و یا تیرچه پاشنه فندوله(کاهش ۳۰ الی ۵۰ درصدی) با توجه به شرایط تولید تمام صنعتی
 • کاهش مصرف فولاد
 • افزایش سرعت تولید و اجرا
 • بالا رفتن سرعت اجرای سقف با توجه به کاهش مقدار داربست های مورد نیاز
 • + با در نظر گرفتن ظرفیت باربری بالای تیرچه پیش تنیده قابلیت افزایش دهانه باربرتیرچه پیش تنیده تا سقف مجاز آیین نامه (۷۵ سانتیمتر) به آسانی امکان پذیر بوده و طبیعتا مقدار تیرچه در متر مربع سقف کاهش چشمگیری پیدا میکند
 • کاهش چشمگیر بتن در جا ریز به علت دارا بودن بتن در جان تیرچه پیش تنیده

قوانین جدید نظام مهندسی ایران

خوشبختانه سازمان نظام مهندسی ایران جهت نظارت کامل و دقیق بر تیرچه های تولید شده در کشور قوانین جدیدی مبنی بر عدم استفاده از تیرچه های خرپایی را تصویب کرد که با تصویب این قانون استفاده از این نوع از تیرچه ها در ساختمان سازی به صورت کلی ممنوع شد اما ناگفته نماند که استفاده از تیرچه های خرپایی با پاشنه بتنی همچنان مجاز می‌باشد. همچنین نکته ی جالب دربارهی این موضوع این است که در گذشته تنها از تیرچه های ممنوعه استفاده میشد در نتیجه درصد زیادی از ساختمان ها در کشور با تیرچه های غیراستاندارد ساخته شده اند.

نحوه استعلام کد ۱۰ رقمی استاندارد

برای استعلام اصالت پروانه استاندارد دو راه وجود دارد: ۱- استعلام از طریق پیامک: برای استعلام از طریق پیامک کافیست کد ۱۰ رقمی مندرج در گواهی استاندارد (۷۹۷۳۷۸۹۹۷۸) را به شماره ۱۰۰۰۱۵۱۷ ارسال فرمایید تا نتیجه استعلام برای شما پیامک شود. ۲- استعلام از طریق سایت استاندارد ملی ایران: به سایت استاندارد ملی ایران به نشانی isiri.gov.ir مراجعه نمایید و روی لینک استعلام کد ده رقمی کالا کلیک نمایید. سپس کد ده رقمی (۷۹۷۳۷۸۹۹۷۸) را وارد کنید و استعلام آن را مشاهده نمایید.
استاندارد تیرچه پیش تنیده ایران
استاندارد تیرچه پیش تنیده ایران

بتن

برای تولید تیرچه پیش تنیده صنعتی به جهت اینکه در محصولات پیش تنیده صنعتی بتن تحت فشار بالایی قرار می گیرد آیین نامه حداقل بتن رده C 35 را برای تولید تیرچه پیش تنیده صنعتی مجاز می داند. شرکت تیرچه پیش تنیده ایران دارای طرح اختلاط مخصوص به خود است که با استفاده از آن بتن با رده مقاومتی C 45 را تولید می نماید. این شرکت برای تولید این بتن از شن و ماسه با دانه بندی مخصوص که دائماً کنترل می شود و همچنین بتن خشک (Non Slamp) که جهت متراکم سازی احتیاج به لرزاندن شدید و طولانی مدت دارد استفاده می کند. تولید بتن خشک احتیاج به بچینگ مخصوص دارد که در حال حاضر تنها تولید کننده این محصول با بتن خشک شرکت تیرچه پیش تنیده ایران می باشد. به علت این که تولید تیرچه پیش تنیده نیاز به استفاده از بتن با مقاومت بالا دارد لذا توصیه می شود به هیچ عنوان از تولید کنندگانی که گواهی استاندارد ندارند، این نوع تیرچه تهیه نشود. در محصولات بتنی پیش تنیده در واقع با حذف فولاد، جهت تحمل تنش کششی، بتن تحت فشار قرار میگیرد و در واقع دیگر مقطع بتن آرمه نیست که بتن و فولاد هر دو در تحمل نیروهای وارده سهیم باشند و فقط بتن تنهاست که کار می کند. پس باید نظارت دقیقی بر مقاومت و کیفیت بتن انجام گیرد. تصویر فوق مقاومت بتن تولیدی مورد استفاده در تیرچه‌ها توسط شرکت تیرچه پیش تنیده ایران را، تنها دوازده ساعت پس از تولید نشان میدهد. (سیصد و نود هفت کیلوگرم بر سانتی متر مربع) علت این مقاومت بسیار بالا تنها پس از دوازده ساعت طرح اختلاط ویژه شرکت و استفاده از سیستم کیورینگ با بخار میباشد. توجه داشته باشید سیستم های گرمایش از کف جهت کیورینگ در دنیا منسوخ شده میباشد و متاسفانه در ایران هنوز شرکت هایی که تجهیزات آنها مربوط به حداقل پنجاه سال گذشته هست از سیستم گرمایش از کف برای عمل آوری قطعات بتنی خود استفاده میکنند که معایب زیادی دارد (قبل از خرید تیرچه پیش تنیده از عمل اوری با بخار مطمئن شوید) در حال حاضر رکورد عمل اوری بتن با مقاومت چهارصد کیلوگرم بر سانتی متر مربع در هشت ساعت پس از تولید قطعات پیش تنیده (با بخار) متعلق به شرکت های آلمانی می‌باشد که شرکت تیرچه پیش تنیده ایران بسیار به این رکورد نزدیک شده است.
تیرچه پیش تنیده ایران - محاسبات تیرچه پیش تنیده

وایرها

جهت تولید مقاطع پیش تنیده صنعتی از فولاد خاصی استفاده می شود که دارای تاب کششی ۱۸۰۰۰ کیلو گرم بر سانتی متر مربع است. فولاد مصرفی در تولید تیرچه های پیش تنیده صنعتی این شرکت از نوع (prestress concrete wire) پی سی وایر است که به علت عدم توان تولیدکنندگان داخلی جهت تولید این نوع فولاد ناگزیر به واردات این محصول از کشورهای دارای توان تولید آن هستیم. در حال حاضر وایر مصرفی این شرکت از طریق شرکت فولاد خوانسار که بزرگترین وارد کننده این نوع فولاد ها میباشد تهیه میشود.در زیر نمونه ای از برگه آزمایش تست مقاومت کششی آن آورده شده است.لازم به ذکر است هرکدام از بندیل ها که وارد شرکت تیرچه پیش تنیده ایران می شود دارای گواهی تست کشش میباشند.در غیر اینصورت مرجوع می گردند. با توجه به ابن که فولاد مصرفی در محصولات بتن پیش تنیده از نوع فولاد پر مقاومت و خاص می باشد لذا به خریداران توصیه می شود در هنگام تهیه این محصولات حتما از تولید کننده گواهی تست کششی وایر های استفاده شده در محصول تولیدی را درخواست کنند.

سوالات متداول

 • 1. قیمت تیرچه پیش تنیده طور محاسبه میشود؟ متراژ و تعداد میلگردی که در تیرچه‌ی پیش‌ تنیده استفاده شده هزینه‌ی تیرچه را مشخص می‌کند.برای اطلاع از قیمت تیرچه پیش تنیده با شماره ما تماس بگیرید: 02632736958
 • 2. چرا سطح تیرچه پیش تنیده نباید صاف و صیقلی باشد؟زیرا درون این نوع تیرچه حفره‌هایی وجود دارد که به دلیل روش تولید نامعتبر این حفره‌ها در آینده به سازه‌ی اصلی آسیب وارد می‌کنند.
 • 3. چطور از داشتن استاندارد تیرچه پیش تنیده ایران مطمئن شویم؟برای استعلام اصالت پروانه استاندارد دو راه وجود دارد:۱- استعلام از طریق پیامک؛کافیست کد ۱۰ رقمی مندرج در گواهی استاندارد (۷۹۷۳۷۸۹۹۷۸) را به شماره ۱۰۰۰۱۵۱۷ ارسال فرمایید.2.ستعلام از طریق سایت استاندارد ملی ایران؛نشانی isiri.gov.ir مراجعه نمایید و سپس کد ده رقمی (۷۹۷۳۷۸۹۹۷۸) را وارد کنید و استعلام آن را مشاهده نمایید.