شنبه تا چهارشنبه از ساعت 08:00 تا 17:00

پنجشنبه از ساعت 08:00 تا 12:00

تماس بگیرید : 09124609725

 • مدیر

 • 18 آبان 1401
 • 14:52

تیرچه‌های کرومیت که به آن تیرچه فلزی نیز می‌گویند جزو سازه‌های پیش‌ ساخته‌ی کاربردی بوده که بال فوقانی این تیرچه از دو میلگرد و یا از یک تسمه ساخته شده است. و بال تحتانی آن نیز متشکل از یک تسمه می‌باشد.

تیرچه کرومیت یا فلزی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

هرکدام از مصالح ساختمانی دارای ویژگی‌ها، مزایا و معایبی است و هرکدام از اجزای آن‌ها کاربرد مخصوص به خود را دارند. در صورت عدم وجود هر یک از مصالح مورد استفاده در صنعت ساخت مسلما در روند ساخت و ساز اختلالاتی به‌ وجود خواهد آمد. یکی از اجزای به کار رفته در سقف های ساختمانی که جز پرکاربردترین و مهم‌ترین اجزای آن به‌حساب می‌آید انواع تیرچه می‌باشد. تیرچه ها انواع مختلفی بتنی، فلزی، پیش تنیده و ... دارند که از این بین تیرچه های بتنی و فولادی پر کاربردترین انواع تیرچه می باشد. اکنون ما در مطالب این صفحه قصد داریم درباره‌ی این تیرچه به شما همراهان گرامی اطلاعاتی ارائه دهیم و شما عزیزان را به‌طور کامل با آن آشنا کنیم. در نتیجه به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطالب این صفحه همراه ما باشید.

 

تیرچه کرومیت یا تیرچه فلزی چیست؟

در ابتدا باید بدانید تیرچه کرومیت چیست و یا از چه اجزایی ساخته شده است؟ در پاسخ باید بگوییم تیرچه‌های کرومیت یا که به آن تیرچه فلزی نیز می‌گویند جزو سازه‌های پیش‌ ساخته‌ی کاربردی بوده که بال فوقانی این تیرچه از دو میلگرد و یا از یک تسمه ساخته شده است. و بال تحتانی آن نیز متشکل از یک تسمه می‌باشد. که این بال‌ها به کمک میلگردی خم شده به هم متصل هستند و آن میلگرد خم شده در نقش جان باز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طراحی تیرچه‌های کرومیت خاص و منحصر به‌فرد بوده و در طراحی این سازه توانایی تحمل وزن بتن و قالب‌ها برای تیرچه درنظر گرفته شده است و تحمل تمامیِ بارهای زنده و مرده جزو قابلیت‌های این تیرچه به‌حساب می‌آید و از مقاطعی چون بلوک‌های پیش‌ساخته بتنی و طاق ضربی در فاصله‌های مابین این تیرچه‌ها استفاده می‌شود.

تیرچه کرومیت

اگه بخواهیم به دیگر خصوصیات این تیرچه فوق‌العاده اشاره کنیم باید بگوییم عدم نیاز به شمع در عملیات اجرای ساختمان و تواناییِ تحمل بارهای اجرایی به‌طور مستقیم جزو دیگر خصوصیات این تیرچه به‌حساب می‌آید و باید توجه داشته باشید عدم انجام عملیات شمع‌بندی در این تیرچه‌ها برای ساختمان‌های مرتفع بسیار حائز اهمیت بوده چرا که در این نوع ساختمان‌ها همواره عملیات شمع ‌بندی با مشکلاتی روبه‌رو است و استفاده از تیرچه‌های کرومیت این مشکلات را رفع نموده است.

 

اجزای تشکیل دهنده تیرچه‌های کرومیت چیست؟

در قسمت قبل درباره‌ی تیرچه‌های فلزی یا کرومیت اطلاعات مختصری در اختیار شما قرار دادیم و اینک باید بگوییم این تیرچه از سه جزء

 • بال تحتانی
 • اعضای قطری
 • بال فوقانی

تشکیل می‌شود. که در ادامه درباره‌ی هر یک از این اجزاء توضیحاتی ارائه خواهیم داد و درباره‌ی مراحل بارگذاری این اجزاء نیز سخن خواهیم گفت.

 

بال تحتانی

بال تحتانی از ورق‌های برش خورده تشکیل می‌شود و به عنوان عضو کششی خرپا مورد استفاده قرار می‌گیرد و نخستین عضو تشکیل‌ دهنده‌ی تیرچه کرومیت به‌حساب می‌آید. بال تحتانی در نخستین مرحله‌ی بارگذاری؛ تحمل نیروی کششی به وجود آمده از لنگر خمشی را به عهده دارد و باید به عنوان عضو کششی عمل کند.

در مرحله‌ی بعدی بارگذاری؛ این عضو از تیرچه کرومیت باید توان تحمل نیروی کششی به وجود آمده از وزن سقف را در فاصله‌های محور تا محور تیرچه کرومیت داشته باشد و در آخرین مرحله این عضو از تیرچه کرومیت باید به عنوان عضو کششی تحت لنگر ناشی از بارهای وارده وظیفه‌ی خود را انجام دهد.

 

اعضای قطری

ساخت این عضو از تیرچه‌های کرومیت با استفاده از میلگردها بوده و این عضو دومین عضو سازنده‌ی تیرچه‌ی کرومیت به‌حساب می‌آید. اعضای قطری به عنوان خرپا مورد استفاده قرار می‌گیرند و در نخستین مرحله‌ی بارگذاری تحمل وزن به‌وجود آمده از خود تیرچه کرومیت در زمان حمل و نقل به کمک این عضو صورت می‌گیرد.

در مرحله‌ی بعدی بارگذاری تحمل بارهای مرده‌ی سقف در بین تکیه‌گاه‌های موقت صورت می‌گیرد و در آخرین مرحله قسمتی از نیروی برشی به وجود آمده‌ی عضو قطری کنترل می‌شود.

تیرچه کرومیت

بال فوقانی

بال فوقانی از نبشی، ناودانی یا تسمه تشکیل شده و در دو مرحله‌ی ابتدایی بارگذاری؛ وزن مرده سقف در زمان بتن ریزی، و وزن تیرچه هنگام جا‌به‌ جایی را تحمل می‌کند و در آخرین مرحله‌ی بارگذاری، بارهای به‌وجود آمده‌ی زنده و مرده در زمان استفاده از سازه توسط بال فوقانی تحمل می‌شود.

 

۲ مورد از مهم‌ترین کاربرد‌های تیرچه کرومیت یا فلزی

 • استفاده از تیرچه‌های فلزی جهت‌ ساخت اسکلت‌های فلزی یکی از مهم‌ترین کاربردهای این تیرچه‌ها محسوب می‌شود.
 • تیرچه‌های فلزی در سقف‌های سبکی که دارای دهانه‌های بلندی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

مزایای تیرچه کرومیت

به‌طور کلی باید توجه داشته باشید تیرچه‌های کرومیت دارای مزایای بسیاری هستند که ما تنها به بخشی از این مزایا در ادامه اشاره خواهیم کرد:

 • از لحاظ اقتصادی استفاده از تیرچه‌های فلزی مقرون به‌صرفه‌تر است.(علت مقرون به‌صرفه بودن این تیرچه‌ها از لحاظ اقتصادی در سر فصل بعدی به‌طور کامل گفته شده است)
 • آسان بودن اجرای این تیرچه‌ها در پروژه‌های ساختمانی یکی از ویژگی‌های مثبت این تیرچه‌ها است.
 • همواره استفاده از تیرچه‌های فلزی سبب افزایش سرعت اجرای یک پروژه می‌شود چرا که اجرای این تیرچه‌ها به‌سرعت قابل انجام است.
 • برای مکان‌هایی که نیازمند عایق صوتی و حرارتی است این تیرچه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • سهولت در تیرریزی کلیه‌ی طبقات یک سازه به علت وزن سبک تیرچه‌های فلزی از دیگر ویژگی‌های این تیرچه‌ها می‌باشد.
 • عدم نیاز به شمع‌بندی، کاهش وزن سقف و سهولت در اجرای داکت‌ها از دیگر مزایای این تیرچه بوده که نکته‌ی قابل توجهی به حساب می‌آید.
 • دارا بودن حالت ایستا در این تیرچه‌ها تحمل وزن بتن خیس را ممکن می‌سازد و این مورد سبب کاهش تنش بتن خواهد شد.
 • استفاده از این تیرچه، سقفی با استحکام و مقاومت بالا را تشکیل می‌دهد.

 

علت مقرون به‌صرفه بودن تیرچه‌های فلزی از لحاظ اقتصادی چیست؟

در قسمت قبل در بخش مزایای تیرچه کرومیت به مقرون به‌ صرفه بودن این تیرچه‌ها از لحاظ اقتصادی اشاره کردیم. اما دلیل این صرفه‌ی اقتصادی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم با وجود گران‌تر بودن تیرچه‌های کرومیت نسبت به تیرچه پاشنه بتنی فواصل موجود بین این تیرچه‌ها بیشتر بوده و این افزایش فاصله سبب کاهش تعداد تیرچه‌های مورد استفاده در دهانه‌های سقف خواهد شد و در اولین وهله حدود %30  از هزینه‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین با استفاده از تیرچه‌های کرومیت بتن کمتری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که این مورد نیز در کاهش هزینه‌ها بسیار موثر می‌باشد. باید در نظر داشته باشید در سری سقف‌های کرومیت بتن‌ریزی به ‌صورت همزمان در چند سقف صورت می‌گیرد و هزینه‌های بتن‌ریزی نیز با استفاده از این تیرچه‌ها کاهش می‌یابد. به همین دلایل است که می‌گوییم از لحاظ اقتصادی استفاده از تیرچه‌های فلزی مقرون به‌صرفه‌تر خواهد بود.

معایب تیرچه کرومیت

 • در برخی موارد محدود باتوجه به افزایش قیمت فولاد استفاده از این تیرچه‌ها گران تمام می‌شود.
 • اجرای تیرچه‌های کرومیت باید توسط نیروهای ماهر انجام شود.
 • بسیاری از مجموعه‌های تولیدی متفرقه به علت سهولت در ساخت این تیرچه‌ها؛ دست به تولید این تیرچه‌ها می‌زنند و تیرچه‌های بی کیفیتی را روانه بازار می‌کنند.
 • در برخی مواقع اثرات تیرچه از زیر گچکاریِ انجام شده نمایان می‌شود.

 

تیرچه کرومیت

اطلاعاتی درباره‌ی سقف‌های کرومیت

تا به این جا با تیرچه های کرومیت آشنایی نسبی پیدا کردیم. این تیرچه ها یکی از اجزای تشکیل دهنده سقف کرومیت بوده که در ادامه قصد بررسی سایر اجزای آن را داریم. یکی از سقف‌هایی که از یکپارچگی و استحکام مناسبی برخوردار بوده و از تیرچه فلزی با جان باز ساخته شده است سقف کرومیت می‌باشد. سقف‌های کرومیت مزایای بالایی نسب به سایر سقف‌ها داشته و در بسیاری از سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

اجزای تشکیل‌ دهنده‌‌ی سقف کرومیت

به‌طور کلی سقف‌های کرومیت از ۵ جزء اصلی ساخته شده که در ادامه هر یک از این اجزا را نام خواهیم برد و درباره‌ی هر کدام اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

تیرچه فولادی با جان باز اولین جزء تشکیل دهنده‌ی سقف کرومیت

تیرچه‌های فولادی با جان باز در هنگام اجرای بتن، قبل از گیرش بتن و پس از گرفتن بتن بارگذاری می‌شوند و نوعی سازه پیش‌ساخته به‌حساب می‌آید. این تیرچه به شکل خرپاهای ویژه دو سر ساخته بوده و باید توجه داشته باشید این تیرچه‌ها از بال تحتانی، اعضای قطری و بال فوقانی تشکیل می‌شوند که بال تحتانی آن از تسمه تولید شده، اعضای قطری آن معمولا میلگرد می‌باشند و بال فوقانی آن از تسمه، نبشی یا ناودانی ساخته شده‌اند.

 

میلگرد حرارتی دومین جزء تشکیل دهنده‌ی سقف کرومیت

یکی دیگر از اجزای تشکیل‌دهنده‌ی سقف‌های کرومیت میلگردها و یا ارماتورهای حرارتی هستند که جهت جلوگیری از تنش‌های به‌‌وجود آمده از افت و تغییرات دما مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

بلوک پُرکننده سومین جزء تشکیل دهنده‌ی سقف کرومیت

بلوک‌های پُرکننده یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده‌ی سقف‌های کرومیت به حساب می‌آیند که در سری سقف‌های کرومیت نقش پُرکننده دارند و برخلاف باور بسیاری از افراد این بلوک‌ها نقشی در ایجاد مقاومت و استحکام در یک سازه را ندارند.

تیرچه کرومیت

کلاف عرضی چهارمین جزء تشکیل دهنده‌ی سقف کرومیت

یکی از اعضای کاربردی در سقف‌های کرومیت کلاف عرضی بوده و وجود حداقل یک کلاف در دهانه‌های کمتر از 5.5 متر الزامی می‌باشد و باید توجه داشته باشید فاصله‌ی این کلاف‌ها در دهانه‌های بزرگتر باید به‌صورتی باشد که فاصله‌ی بین دو کلاف از 2.5 متر بیشتر نشود.

 

بتن رویه آخرین جزء تشکیل دهنده‌ی سقف کرومیت

از اعضای مهم سقف‌های کرومیت می‌توان به بتن رویه اشاره نمود که اجرای این عضو کاربردی پس از نصب تیرچه‌ها و بلوک‌ها اتفاق می‌اُفتد. باید توجه داشته باشید بتن رویه جزوی از تیر مرکب بوده که بارهای تحمیل شده بر سقف را کنترل می‌نماید.

 

تا به این قسمت از مطالب این صفحه ما درباره‌ی تیرچه کرومیت و سقف کرومیت سخن گفتیم و درباره‌ی اجزای سقف تیرچه کرومیت نیز به شما عزیزان اطلاعاتی ارائه دادیم.