شنبه تا چهارشنبه از ساعت 08:00 تا 17:00

پنجشنبه از ساعت 08:00 تا 12:00

تماس بگیرید : 09124609725

  • مدیر

  • 15 شهریور 1401
  • 12:54

ژوئن یا کلاف عرضی دارای فاصله‌ای حداقل ۱۰ سانتیمتری در دهانه بوده و بر تیرچه عمود می‌باشد و از دو عدد میلگرد درداخل آن با نمره های۱۴ و...

ژوئن یا کلاف عرضی

ژوئن یا کلاف عرضی

ژوئن یا کلاف عرضی دارای فاصله‌ای حداقل ۱۰ سانتیمتری در دهانه بوده و بر تیرچه عمود می‌باشد و از دو عدد میلگرد در داخل آن با نمره های ۱۴ و ۱۶ و ۱۸ و یا ۱۲ استفاده و سقف آن با بتن پر می‌شود.

اجرای کلاف عرضی

این کلاف به شکل عمود برتیرچه‌ها اجرا میشود و در سقف تیرچه بلوک نقش تکیه‌ گاه جانبی برای تیرچه‌ها را ایفا میکند و باعث افزایش استحکام در سقف می‌شود. اجرای ژوئن یا کلاف عرضی باعث کم شدن لرزش سقف در هنگام راه رفتن بر روی آن به مقدار قابل توجه ای می‌شود و بسیاری از پیمانکاران و سازندگان اجرایی متاسفانه به نکات مهم اجرای کلاف عرضی توجه نمیکنند و این مورد را در نظر نمی‌گیرند.
در زمانی که طول تیرچه از ۴ متر بیشتر است برای اجرای کلاف عرضی حداقل از یک یا چند کلاف عرضی استفاده شود و کمترین عرض میانی وابسته به طول بتن پاشنه است که عرض و عرض میانی این بتن ۱۰ سانتیمتر است همچنین باید توجه داشته باشید در صورتی که از تیرچه دوبل استفاده شود حداقل عرض تیرچه ۱۰ سانتی‌متر و در مجموع ۲۰ سانتی متر می‌باشد پس در این صورت عرض کلاف میانی باید ۲۰ سانتی متر در نظر گرفته شود.

 

 

آرماتور اصلی

در ژوئن یا کلاف عرضی از دو آرماتور اصلی استفاده می‌شود که حداقل قطر آنها ۱۲ میلی‌متر می‌باشد که یکی از آنها در پایین و آن یکی در بالا قرار میگیرد.
آرماتوری که در ژوئن قرار میگیرد باید به شکل کلمه S باشد و فاصله‌ی بین این دو آرماتور ۵۰ سانتیمتر در ۵۰ سانتی متر می‌باشد.

آرماتور بالایی ژوئن حتما می‌بایست از زیر آرماتور بالایی تیرچه گذر کند و بعد از وارد شدن به تیر اصلی می‌بایست خم شود.

قطر آرماتور ژوئن

نکته‌ی قابل توجه در قطر آرماتور ژوئن این است که هرچه طول دهانه آن بزرگتر باشد باید از آرماتورهای بزرگتری مثل آرماتور های ۱۸ و ۱۶ استفاده شود.

کلاف عرضی

اجرای کلاف عرضی در دهانه‌های بیش از ۵/۴ متر الزامی است و این کلاف باید در میانه دهانه اجرا شود.
باید توجه داشته باشید اجرای کلاف عرضی عمود‌ بر تیرچه‌ها است و در اصل این کلاف نقش تکیه‌ گاه را دارد. کلاف عرضی علاوه بر کاهش لرزش سقف استحکام سقف را افزایش می‌دهد و یک ساز فوق العاده مناسب می‌باشد.

کلام پایانی

ما در مطالب این صفحه درباره‌ی کلاف عرضی صحبت کرده و اطلاعات مفیدی در این باره گردآوری کردیم و امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

سوالات متداول:

 

۱-مزایای کلاف عرضی چیست؟ از مزایای کلاف عرضی می‌توان کاهش لرزش سقف و افزایش استحکام سقف را نام برد.

۲-میلگردهای داخل کلاف عرضی با چه نمره ای هستند؟ از دو عدد میلگرد در داخل آن با نمره های ۱۴ و ۱۶ و ۱۸ و یا ۱۲ استفاده و سقف آن با بتن پر می‌شود.