شنبه تا چهارشنبه از ساعت 08:00 تا 17:00

پنجشنبه از ساعت 08:00 تا 12:00

تماس بگیرید : 09124609725

 • مدیر

 • 15 شهریور 1401
 • 12:50

دال بتنی یک سازه ساختمانی است که در ساخت پل و کف سازی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد. این سازه ساختمانی حدود ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر قطر دارد و یک سطح صاف دارد که از فولاد و بتن تشکیل شده است.

مراحل تولید سقف دال بتنی

مراحل تولید سقف دال بتنی

دال بتنی یک سازه ساختمانی است که در ساخت پل و کف سازی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد. این سازه ساختمانی حدود ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر قطر دارد و یک سطح صاف دارد که از فولاد و بتن تشکیل شده است. برای داشتن یک دال بتنی خوب، باید مواردی را رعایت کنید که ما در زیر به این موارد اشاره میکنیم و اینک به شما پیشنهاد میکنیم تا انتهای مطالب این صفحه با ما همراه باشید.

نحوه ساخت دال بتنی

دال بتنی به دو روش ساخته می‌شود، هم در کارخانه ها به صورت پیش ساخته شکل میگیرد و هم میتوانید هنگام انجام دادن پروژه آنها را بسازید. یکی از انواع دال بتنی‌ها را میتوان حتی روی ساختمان ساخت که این نوع دال بتنی عرض کمی دارد و برای سقف کامپوزیت استفاده می‌‌شود.

دال بتنی - اجزای دال بتنی در تیرچه پیش تنیده

 

قالب گیری دال بتنی

جنس قالب‌های دال بتنی متفاوت است و میتوان آنها را به صورت چوبی، فولادی و پلاستیکی تهیه کرد. اگر مهندسین ساخت سازه قصد ساختن پل را داشته باشند حتما باید از قالب‌های پلاستیکی و فولادی استفاده کنند اما اگر میخواهند برای سقف و کف ساختمان از دال بتنی استفاده کنند باید جنس قالب آن چوبی باشد یا حتی برای دیوارهای ساختمان میتوان از دال بتنی‌هایی که از آجر تشکیل شده‌اند استفاده کرد.

 

دال بتنی - دال از پیش تنیده شده

 

موارد رعایت شده هنگام ساخت دال بتنی:

برای جلوگیری از خراب شدن دال بتنی و زود سفت شدن بتن باید نیروی انسانی به تعداد کافی داشته باشید تا خیلی زود دال بتنی را بسازید. پیش از ساخت دال بتنی پیش ساخته حتما باید زمین با آب نمناک مرطوب شده باشد اما هنگام ساخت دال بتنی، زمین یا جایی که قرار است اینکار انجام شود باید خشک باشد.
جایی که برای انجام این عملیات مورد نظر مهندسان است باید صاف و یک‌دست باشد و گنجایش کافی داشته باشد همچنین قالب‌های کناری و جداکننده‌ی میانی باید به مقدار کافی مستحکم باشد تا هنگام انجام عملیات از هم جدا نشوند و در ضمن اگر به مقدار زیاد بتن در قالب‌ها ریخته شود، دیگر امکان ماله کشی و شمشه کشی ندارید.

 

 

عملیات انجام شده هنگام ساخت دال بتنی

برای تمیز کردن بتن‌های اضافه از سطح دال بتنی آنها را تراز میکنند.
برای صاف و یک‌دست کردن و از بین بردن ناهمواری‌های دال بتنی آنها را T کشی یا به اصطلاح شمشه کشی می‌کنند.
دال بتنی‌ها لبه کشی و درز کشی میشوند.
بعد از لبه کشی و درز کشی با ماله‌های فلزی، تخت‌های و برقی صاف به تخته مالی میپردازند.
و در مراحل آخر ماله کشی و جارو کشی انجام میشود.

 

 

سقف دال بتنی - تیرچه پیش تنیده ایران

 

 

در طراحی سازه دال‌های یکطرفه باید چه عواملی را درنظر گرفت؟

 

 • • محاسبه لحظه انعطاب پذیری و خمش

  • محاسبات بار مورد تحمل

  • عمق قابل قبول خم شدن و انحراف دال

  • نوع و توزیع فولاد تقویت کننده

  • نحوه مصرف و میزان آرماتور مورد نیاز

 

طراحی قالب اختصاصی دال بتنی

برای دال‌های یکطرفه محاسبات الزامات آرماتوربندی کار بسیار وقت‌گیر و خسته‌ کنند‌ه‌ای است ضمن اینکه استفاده از بهترین طرح برای این امر کار بسیار دشواری است ضمن اینکه تغیرات جزئی در محاسبات تغییر ایجاد می‌کند.

سوالات متداول:


۱- دال بتنی چگونه ساخته می‌شود؟به دو روش،هم در کارخانه به صورت از پیش ساخته ،شکل میگیرد و هم میتواند هنگام انجام دادن پروژه آنها را بسازید.

۲-.از دال بتنی در چه سازه‌هایی استفاده می‌شود؟دال بتنی یک سازه ساختمانی است که در ساخت پل،کف سازی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد

۳-دال بتنی از چه ساخته شده؟ از بتن و فولاد ساخته شده.